Doradcy finansowi

www.infinanse.com.pl

Kredyty mieszkaniowe

Któż z nas nie marzy o własnych czterech kontach. Niestety polskie realia życia nie dają młodym ludziom zbyt wielu szans na uzyskanie mieszkania. Często długo pozostają przy rodzinach. Jedną z możliwości zmiany tej sytuacji jest kredyt mieszkaniowy. Kredyt ten często utożsamiany bywa z kredytem hipotecznym i w potocznym języku określeń tych używa się zamiennie. Jednak określenie kredyt hipoteczny jest znacznie szersze niż kredyt mieszkaniowy. W skład kredytów hipotecznych wchodzą kredyty przeznaczone na zakup różnych nieruchomości czy też konsolidacyjne. Kredyt mieszkaniowy zabezpieczony jest hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym, wpisane jest to w księgę wieczystą.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Jeśli zaś nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani nie posiada księgi wieczystej, wówczas staranie się o taki kredyt jest znacznie trudniejsze. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku nieruchomości, które zostały dopiero oddane do użytku. Nie posiadają one wpisu do księgi, gdyż ma to miejsce w momencie gdy lokal jest już wybudowany. Wówczas taki kredyt zostaje ubezpieczony, co zwiększa opłatę kredytu. W przypadku kredytów mieszkaniowych, które wypłacane są na budowę domu, to płatność ma miejsce w transzach. Aby otrzymać następną transzę, kredytobiorca przedstawia w banku dokumenty związane z budową domu. Poszczególne wydatki mogą być przedstawione za pomocą rachunków, zdjęć z budowy itd.

Po tym następuje wypłacenie kolejnej transzy. Kredyty mieszkaniowe udzielane są na okres od trzech do czterdziestu lat. Możliwość wzięcia kredytu na długi termin sprawia, iż raty nie są aż tak wysokie. Niestety, jak na początku wspomniano, kredyt stanowi często jedyną opcję posiadania własnego mieszkania. Wydaje się, że dzisiejsze zarobki są oderwane od rzeczywistości i by kupić sobie mieszkanie składać należałoby pieniądze przez kilkadziesiąt lat. Młode rodziny, mając odpowiednie dochody mają szansę na zrealizowanie marzenia o własnym mieszkaniu, przez tego typu kredyty. Przed podjęciem decyzji o kredycie mieszkaniowym przemyśleć należy wszystkie za i przeciw.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *